Ja neatradi meklēto tad, vaicā mums !

Aktualitātes

Šūšanas kursi

Ja Tu vēlies šūt, bet vēl neproti to, vai vēlies papildināt savas prasmes, izmanto izdevību un apgūsti jaunas zināšanas mūsu šūšanas apmācību programmās! Mēs esam izveidojuši programmas gan iesācējiem, gan šuvējiem ar pamata zināšanām.

Piesakies!

Akadēmija

Tekstilizstrādājumi interjerā

Jau no aizvēsturiskiem laikiem ir zināms par tekstilizstrādājumiem interjerā. Tie ir greznojuši gan karaļnamu buduārus, gan ieviesuši mājīgumu vienkāršā kalpones istabā. Tieši drapējums telpā nosaka, kāda loma tiek tai piešķirta – vai tā ir viesistaba, vai guļamistaba, vai arī bērnistaba.


Atpakaļ

Kas ir tekstilmozaīka (Quilt)?

Māksliniece
Aina Muze

Tekstilmozaīka – angļu valodā Patchwork vai Quilt pie mums pazīstama ir tikai nesen. Šīs tehnikas vēsture ir ļoti sena un fascinējoša. Sākums tai var būt Ēģiptē, Ķīnā kā arī Persijas vai Indijas laukos.

Tekstilmozaīkas (Quilt) izcelsme un attīstība bija saistībā ar ļaužu vēsturisko migrāciju no Eiropas uz Ameriku labākas dzīves meklējumos. Šie pārceļotāji darināja sadzīvē lietojamus priekšmetus no drēbju atgriezumiem – segas, aizkarus, pārklājus, spilvenus kā arī apģērbus – vestes, cepures, somas. Līdz šim tā bija vienkārši audumu gabaliņu sašūšana ar vīlītēm izstrādājuma kreisajā pusē. Parasti segai bija virsējā, dekoratīvā kārta un kreisā aizmugures daļa. Ja dienvidos šie priekšmeti ieguva vairāk dekoratīvu nozīmi, tad ziemeļu apvidos tekstilmozaīka iegūst jaunu veidu, kas tiek saukts par vatējumu (Quilt). Tātad starp segas vai cita priekšmeta virsējo un apakšējo daļu ielika vidējo slāni. Šie trīs slāņi vairs neturējās kopā, bet slīdēja un pārvietojās pēc vajadzības. Šīs trīs kārtas ar īpašiem dekoratīviem dūrieniem sastiprināja kopā. Tādā veidā praktiskā nepieciešamība deva impulsu jauna tehnikas veida tapšanai. Pasaulē to sauc par Quilt, kas burtiskā tulkojumā ir vatējums ar dekoratīvu stepētu rakstu. Dažās zemēs, kā piem. Anglijā, Itālijā, it īpaši Amerikā sievietes attīstīja savas īpašās Quilting tehnikas. Tas ir process, kas turpina attīstīties un pilnveidoties vēl šodien. Ja agrāk to veica ar rokām, tad tagad mūsu rīcībā stepēšanai jeb Qultingam ir šujmašīnas ar neizsmeļamām Quiltinga un rakstu izšūšanas iespējām.

Tekstilmozaīka kā mākslas veids ir ļoti attīstījusies, un tās popularitāte ir augusi tieši pēdējo divdesmit gadu laikā. Tā tiek izmantota apģērbu šūšanai, funkcionāliem objektiem un ar īpašu vērienu mākslas darbos.

Šodien tekstilmozaīka ir plaši izplatīta visā pasaulē. tiek izdotas grāmatas, žurnāli, ir pieejami darba rīku komplekti un citi materiāli, kas nepieciešami strādājot dažādās tekstilmozaīkas tehnikās. Tiek organizēti kursi, apmācību stundas skolās, simpoziji un izstādes.

Latvijas Mākslas akadēmijas tekstilmākslas nodaļas mācību programmā kā viena no daudzām tekstila tehnikām ir arī tekstilmozaīka. Attīstoties sakariem ar citu valstu māksliniekiem un informācijas apmaiņai Mākslas akadēmijas studenti ar saviem darbiem tiek aicināti piedalīties starptautiskos festivālos un forumos. Esam piedalījušies daudzās izstādēs, no kurām kā nozīmīgākās varu minēt Quilt – Expo Birmingemā (Anglijā) 2007. gadā, projektu par tēmu ''Mežs'' Minhenē (Vācija) un 14.Patchwork – Quilt Meeting St Marie aux Mines (Francijā) 2008. gadā.

Esmu pasniedzēja Mākslas akadēmijas tekstilmākslas nodaļā. Cenšos iegūt visu jaunāko informāciju par tekstilmozaīkas attīstību un notikumiem Eiropā un pasaulē, lai varētu to nodot tālāk saviem studentiem. Pati cenšos piedalīties starptautiskās izstādēs un pasākumos. Bieži tieku aicināta pasniegt tekstilmozaīkas kursus arī ārzemēs.

Tekstilmozaīka ir ļoti sena un mūsdienīga māksla.

Māksliniece - Aina Muze ©

Galerijā - Ainas Muzes darbi.Vērtējums (2) 74 balsis

+1 +2 +3 +4 +5

Komentāri (1)

  • Gummy 11.03.2009 18:02
    Tekstilmozaīka ir fantāzijas pasaule,kas māca "izgaršot" katru krāsas toni,kas ieved rokdarba azartā un rosina rokdarbniecei pārcilāt savus audumu krājumus ik brīd,kad pieklauvē jauna ideja...
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties

Izstrāde un atbalsts