Atpakaļ
Tekstilizstrādājumi interjerā
Tekstilmāksliniece
Ieva Prāne
Jau no aizvēsturiskiem laikiem ir zināms par tekstilizstrādājumiem interjerā. Tie ir greznojuši gan karaļnamu buduārus, gan ieviesuši mājīgumu vienkāršā kalpones istabā. Tieši drapējums telpā nosaka, kāda loma tiek tai piešķirta – vai tā ir viesistaba, vai guļamistaba, vai arī bērnistaba.
Laiki mainās un līdz ar to arī mode un tendences. Ikvienam ir arī zināms, ka ekonomiskā krīze ietekmē katra viena sadzīvi – vai tas būtu situēts cilvēks, vai ne tik pārticis. Taču tā nes līdzi arī kādu pozitīvu nokrāsu. Tiklīdz nav iespējams iegādāties kāroto, tā ir iespējams meklēt dažādus radošus risinājumus, lai tomēr savas vēlmes piepildītu. Un kas ir pats būtiskākais – katru telpu tagad ir iespējams iekārtot ar savu individuālu stilu, neatkārtojamu, pašdarinātu dekoru. Un te nu katrs var izpausties pēc sirds patikas, darinot gan aizkarus, gan spilvenus, gan galdautus un segas. Šujot, piemēram, savu spilvenu, var noderēt audumu atgriezumi, lentīšu gabaliņi vai pat nez no kurienes uzradusies vienīgā, bet tik ļoti mīļā un greznā poga. Pats galvenais ir tas, ka radot savu mīļlietiņu, nav runa par gaumes kritērijiem, vai – ko par to teiks citi? Vienīgais un noteicošais šeit ir paša darinātāja prieks veicot savu meistardarbu, pavadītais laiks pašam ar sevi. Un svarīgākais, bez šaubām, ir – vai uzmeistarotais mākslas darbs patīk pašam?
Agrāk smalkos rokdarbus veicot pagāja vai visa meitenes jaunība, bet mūsdienās tehnika ir spērusi milzīgus attīstības soļus. Progress ir neaptverams. Tagad ir iespējams izšūt ekstra smalkus rokdarbus dažu stundu sadarbībā ar šujmašīnu un radošo iedvesmu. Senāk, lai iegūtu mīļotās portretu, bija nepieciešams galma mākslinieks, tad mūsdienu tehnoloģijas portretu ar fotogrāfijas cienīgu precizitāti ir iespējams izšūt ar speciāli aprīkotu šujmašīnas programmu. Un to var izdarīt pats, nemaz neataicinot palīgos aizjūras speciālistus. Katram tad nu ir skaidrs, cik vienkārši 21. gadsimtā ir iegūt mīļoto, sen loloto attēlu smalkā izšuvumu tehnikā, piemēram spodrdūrienā, uz kārotā galdauta vai segas. Un kas ir būtiski: to ir iespējams izšūt ne vienu reizi vien. Lielais saimes galds nu var rotāties greznā, izšuvumiem bagātā galdautā. Vai vēl vairāk – var darināt veselas kolekcijas. Atliek vien izvēlēties dekoratīvo motīvu un to atjautīgi izšūt uz segas pārvalka, spilvendrānām, aizkariem, dvieļiem, utt.
Ticiet – arī vēlāk mazmazbērnu saglabāti šie mīļie un ļoti īpašie mājas dekori atgādinās par citu laiku, par cilvēkiem un mājām. Par mājām un ģimeni, kas, lai arī kādi laiki un kādas problēmas, vienmēr ir tā, kas sasilda sirdis.
Tekstilmāksliniece - Ieva Prāne ©