Atpakaļ
Auduma sagatavošana piegriešanai
Māksliniece, tērpu dizainere
Elita Kalnača
Pirms piegriešanas audumi ir labi jāpārbauda un jāsagatavo. Kam pievērst uzmanību un ko darīt?
1) Pērkot audumu, jānoskaidro tā sastāvs un kopšanas veids: mazgāšana vai ķīmiskā tīrīšana, gludināšanas temperatūra. Ir materiāli, kuriem paredzēta tikai ķīmiskā tīrīšana, tad to arī jāievēro.
2) Audumu pirms piegriešanas izgludina no kreisās puses. Lai ērtāk un labāk audumu izgludinātu, to saloka uz pusēm, līdzīgi kā tas bija satīts baķī, vai arī locījuma vietu izmaina par kādiem 10-15 cm (ja nepieciešams to izgludināt). Audumu izklāj uz gludināmā galda tā, lai locījuma vieta ir pa kreisi, audums ir salocīts vai sarullēts. Tad pakāpeniski audumu atloka un gludina, izgludināto rūpīgi saloka un tā turpina līdz viss nepieciešamais materiāls ir izgludināts no vienas puses. Gludina līdz locījuma līnijai, bet to neiegludina. Pēc tam audumu gludina no otras puses, locījuma vieta tieši pa vidu. Ja auduma eģes mala stingra un tā uztur materiālu, to jānogriež vai ik pa gabalam jāiegriež tā, lai audumu var labi izgludināt.
3) Ir audumi, kas mitruma un siltuma iedarbības rezultātā maina izmēru gan platumā, gan garumā. Tādēļ tos jāmitrina vai jātvaicē pirms piegriešanas.
* Kokvilnas, lina, zīda audumus izmērcē siltā ūdenī, beigās izskalo aukstā. Biezākus materiālus, kā džinsu, brezentu arī lina materiālus vēlams izmazgāt veļas mašīnā, tie ne tikai sarausies, bet arī paliks mīkstāki, līdz ar to būs vieglāk šūt. Viegli mitrus izgludināt.
* Ja mitrināšanas rezultātā audumam kaut nedaudz nāk nost krāsa, tad beigās to labi jāizskalo aukstā ūdenī un jāžāvē tā, lai tas būtu izkārts vienā kārtā, lai izvairītos no saskaršanās un sakrāsošanās.
* Vilnas, pusvilnas audumus tvaicē ar gludekli, vai gludinot caur mitru drānu. Pēc gludināšanas materiālam jābūt sausam.
* Mākslīgo šķiedru audumus, kas elektrizējas, iesaku pirms piegriešanas iemērkt ūdenī, kam pievienots veļas mīkstinātājs „Silan”, kuram ir antistatiskas iedarbības efekts.
Piegriešana
1) Pārliecināties vai audumā nav kādi defekti, kurus nevar novērst un kuri jāņem vērā izliekot piegrieztni uz auduma. Kā, piemēram, caurumi, diegu mezgli, neizgludināmi burzījumi, pleķi, raksta nobīde u.c.
2) Parasti audumu saloka uz pusēm, ar kreiso pusi uz augšu un ar locījuma vietu pie galda malas. Izkārto visas piegrieztnes daļas atbilstoši izvēlētajam modelim, ievērojot taisnā diega virzienu. Pie auduma locījuma liek tās detaļas, kurām tas nepieciešams. Apzīmē detaļas, pieliekot precīzu vīles tiesu, noņem piegrieztni, katras apzīmētās detaļas iekšpusē dažās vietās sasprauž abas auduma kārtas kopā, lai precīzāk un ātrāk var piegriezt. Ja audums ir biezs vai rūtains, vai liela mēroga rakstiem, tad vispirms piegriež vienu kārtu, vajadzīgās izgrieztās auduma detaļas atstāj uz otras auduma kārtas, precizē to vietu, piesprauž un piegriež otru kārtu.
3) Ja audums ir ar simetriskām rūtīm, vai strīpām, vai joslām, to saloka simetriski rakstam pa vidu. Piegriež kā iepriekš aprakstīts, bet īpašu uzmanību pievērš piegrieztnes izkārtojumam, tā lai vienādas svītras, rūtis, raksti saskaņotos tērpa sānu vīlēs, piedurknēs un citās detaļās atbilstoši iecerei.
4) Ja auduma raksts ir maza mēroga, sīks un raibs, speciāls pārlocīšanas veids nav vajadzīgs. Ja auduma raksts ir vienā virzienā, tad arī tērpa detaļas jāpiegriež vienā virzienā.
5) Pūkainus audumus piegriež tā, lai pūkas būtu virzienā uz leju. Ir audumi kuriem nevar saskatīt pūkas virzienu , tad saslapina pirksta galu un pavelk vienā virzienā un otrā un nosaka pūkas virzienu. Arī šādus materiālu piegriež tā, lai pūkas būtu virzienā uz leju. Pūku virziens ietekmē auduma krāsu, pa spalvai ir gaišāks tonis, pret spalvu tumšāks.
6) Samtu, velvetu parasti piegriež tā, lai pūkas virziens būtu uz augšu, tērps iegūst tumšāku, piesātinātāku, dziļāku toni.
7) Audumus ar spožu virsmu arī piegriež vienā virzienā, lai neizmainītos tonis. Lai pārliecinātos vai tonis saglabājas vai mainās atkarībā no auduma virziena, to saloka uz pusēm, apliek ap kaklu un paskatās spogulī. Izvēlas to variantu, kas labāk patīk.
Māksliniece, tērpu dizainere - Elita Kalnača ©